Біопсія нирки — ефективний метод діагностики захворювань нирок
Всі діагностичні методи можна поділити на:
- Лабораторні — загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз сечі по Нечипоренко, аналіз сечі по Адісу-Каковському. Дані аналізи допомагають визначити наявність запального процесу в нирках, оцінити його тяжкість та встановити можливу етіологію
- Функціональна діагностика нирок — проба Зимницьким, визначення ШКФ за рівнем ендогенного креатиніну, навантажувальні проби. Дані методи дослідження допомагають оцінити концентраційну здатність нирок, швидкість клубочкової фільтрації, кислотовидільної та інші функції нирок
- Інструментальна діагностика захворювань нирок — сюди можна віднести КТ, МРТ, рентгенологічні методи дослідження, ультразвукові, ендоскопічні (у тому числі лапароскопію), а також біопсію
У цій статті детальніше розповімо про такий метод інструментальної діагностики, як біопсія, ознайомимося з етапами процедури, особливостями попередньої підготовки, дізнаємося, який симптом або захворювання нирок може бути показанням до біопсії, а також, які існують протипоказання.
Що таке та навіщо беруть аналіз на біопсію
Що таке аналіз на біопсію та навіщо беруть аналіз на біопсію — найпоширеніші питання, серед пацієнтів, яким було призначене дане дослідження. Отже, біопсія — це інструментальний метод діагностики, який полягає у взятті невеликого шматочка ниркової тканини (біоптату) шляхом черезшкірної пункції, або під час оперативного втручання. Навіщо беруть аналіз на біопсію?
- За біоптатом нирки можна оцінити наступне:
- Структуру ниркових клітин
- Наявність ознак запалення, рубцювання, пухлинних процесів
- Кровообіг нирок
- Зміни ниркової тканини в результаті лікувальних маніпуляцій
Таким чином, морфологічне дослідження ниркового біоптату дозволяє діагностувати ряд захворювань нирки, оцінити тяжкість патологічного процесу, а також ефективність проведеного лікування.
Показання та протипоказання до біопсії нирки
Коли може знадобитися біопсія нирок?
- Показання до даної діагностичної процедури наступні:
- Клубочкова або канальцева протеїнурія, нефротичний синдром — у цьому випадку біопсія проводиться з метою диференціальної діагностики гломерулонефриту, пієлонефриту, амілоїдозу, інтерстиціального нефриту, діабетичної нефропатії
- Показанням до біопсії нирок виступає й двостороння гематурія — біопсія дозволяє віддиференціювати у цьому випадку хворобу Берже, дифузний проліферативний гломерулонефрит, інтерстиціальний нефрит, спадковий нефрит
- Тубулопатія неясного генезу
- Швидкопрогресуюча ниркова недостатність у разі нормального розміру нирок
Показання до біопсії нирок включають також підбір терапії, контроль ефективності терапії та оцінка стану трансплантата після пересадки нирки.
- Протипоказання до біопсії нирок включають:
- Наявність у пацієнта лише однієї нирки
- Порушення згортання крові
- Аневризма ниркової артерії, тромбоз ниркових вен
- Декомпенсовані захворювання внутрішніх органів
- Гідронефроз, піонефроз
- Туберкульоз нирки
- Виражена ниркова недостатність
Як роблять аналіз на біопсію
Біопсія нирки — як роблять аналіз? Як згадувалося вище, біопсія може проводитися декількома методами. Всі їх можна розділити на відкриті (інвазивні) і закриті. Як роблять аналіз на біопсію інвазивним методом? Інвазивний метод, або відкрита біопсія передбачає взяття біоптату оперативним шляхом, тобто зразок ниркової тканини отримують в ході повноцінної хірургічної операції. Біопсія може проводитися й за допомогою лапароскопа — це менш травматичний, малоінвазивний метод біопсії, в ході якого доступ до нирки здійснюється через невеликий прокол, а забір матеріалу проводиться за допомогою лапароскопа та мікроінструментарія.
На практиці найбільш часто вдаються до закритої, черезшкірної біопсії. Як роблять аналіз на біопсію в такому випадку? Цей метод нагадує лапароскопічний, але замість лапароскопа застосовується довга тонка голка.
Скільки робиться аналіз біопсія нирки? Визначити точний час процедури вкрай складно. На те, скільки робиться аналіз біопсія нирки, в першу чергу впливає вид процедури. Відкрита біопсія, яка здійснюється в ході оперативного втручання, може зайняти до кількох годин. Черезшкірна, або лапароскопічна біопсія зазвичай триває не довше 15-30 хвилин.
Рекомендації з підготовки до діагностики хвороб нирок
При захворюваннях нирки діагностика, зокрема біопсія, зазвичай не вимагає особливої попередньої підготовки. Діагностика хвороб нирок вимагає від пацієнта дотримання наступних рекомендацій:
- Відміна препаратів, що розріджують кров (Ібупрофен, Варфарин, Аспірин та ін) принаймні за тиждень до процедури
- Попереднє проведення всіх необхідних аналізів
- У день проведення процедури не рекомендується вживати їжу та обмежити прийом рідини