Розвиток захворювання пов'язаний з порушенням функції роботи сальних залоз. При закорковуванні залози сало накопичується та не виводиться назовні через залізну протоку. Найчастіше спостерігається атерома на обличчі, в області шиї, паху, грудях та між лопатками. Скупчення жирових відкладень проходить роками та безболісно. При відсутньому лікуванні атероми кіста може досягати розмірів 40 мм та більше.
Чинниками ризику розвитку хвороби є:
- • Гормональні збої;
- • Порушення обміну речовин;
- • Підвищене потовиділення;
- • Жирна себорея;
- • Вугровий висип;
- • Видалення волосся, фурункули, порізи та інші травми шкіри;
- • Радіоактивне випромінювання;
- • Часте перебування на сонці;
- • Обмороження, опіки;
- • Високі психоемоційні навантаження.
Зазвичай кіста формується у віці 20-30 років, причому жінки хворіють у два рази частіше за чоловіків.
Найчастіше ускладнення виникають з вини пацієнтів, які намагаються видалити атерому самостійно. Видавлювання або проколювання оболонки не лише не подолає проблему, але й посилить її. По-перше, при пошкодженні кісти жирові відкладення накопичуються знову, що призводить до розвитку гнійної атероми. По-друге, у нормі оболонка захищає навколишні тканини від контакту з вмістом. При видавлюванні капсула може деформуватися, а весь гній перейде на інші ділянки та стане причиною розвитку інфекційних захворювань.
У виняткових випадках, доброякісне новоутворення переходить в злоякісну форму.
Єдиним симптомом атероми є поява круглого утворення, що виступає з-під шкіри. Кіста м'яка на дотик, а шкіра над нею дуже розтягнута та не дозволяє утворити складку. На вершині атероми помітна маленька темна крапка.
Багато людей живуть з кістою довгі роки та не відчувають неприємних відчуттів, крім естетичного дискомфорту. При зіткненні утворення з одягом можуть з'являтися болі та запалення.
Якщо кіста знаходиться на волосистій частині голови, волосяний покрив з часом рідшає та майже повністю випадає. Часто на шкірі формуються дрібні виразки. У деяких хворих, шкірний покрив над кістою стає більш щільним, набуває синюватого кольору та болить при пальпації.
Запалена кіста набуває світло-коричневого відтінку. Зміна кольору говорить про інфікування та нагноєння утворення. У такому випадку потрібно відразу пройти лікування атероми, щоб уникнути поширення патологічного процесу на інші ділянки.
Візуально триходермальну кісту легко переплутати з ліпомою. Визначити характер новоутворення може лише лікар, тому не намагайтеся подолати проблему самостійно за рекомендаціями з Інтернету.
Наш щелепно-лицевий хірург проводить пальпації та зовнішній огляд ураженої ділянки, оцінюючи розташування, рухливість, щільність та розміри утворення. Лікар розпитує пацієнта про скарги та динаміку розвитку кісти. За необхідності проводиться УЗД м'яких тканин, щоб диференціювати хворобу від ліпоми, гігроми та фіброми. При підозрі на злоякісне новоутворення, пацієнту призначається гістологічний аналіз.
В результаті комплексної діагностики лікар складає тактику терапії. Ціна на послуги медичного центру «Консиліум Медікал» на Подолі та Лук'янівці залежить від розмірів кісти та обраного методу. Вартість лікування повідомлять адміністратори нашої клініки.
Наш лікар спеціалізується на видаленні атероми щелепно-лицевої ділянки хірургічним методом. Порядок проведення операції:
- 1. Запровадження місцевого анестетика.
- 2. Невелике розсічення шкіри та видалення оболонки.
- 3. При нагноєнні кісти здійснюється евакуація вмісту до стихання запалення, після чого капсула видаляється.
- 4. Накладення швів, що розсмоктуються.
Після операції у зоні втручання залишається малопомітний рубець. Щоб уникнути косметичного дефекту та ускладнень, записуйтесь на консультацію до нашого щелепно-лицевого хірурга з появою перших ознак захворювання.