За тривалістю виділяють два типи кашлю:
- •Гострий кашель — триває до 3 тижнів, виникає на тлі гострих респіраторних захворювань;
- •Хронічний кашель — спостерігається понад 3 тижні, викликаний різноманітною соматичною патологією.
Найбільш нестерпним є задушливий нічний кашель, який знижує якість сну та негативно впливає на стан нервової системи.
Діагностувати синдром та призначити при сухому кашлі лікування допомагає наявність у пацієнта:
- •Шкідливих та професійних чинників: паління, перебування в умовах підвищеної запиленості та ін.;
- •Відрижки, печії;
- •Інфекцій верхніх дихальних шляхів в анамнезі;
- •Алергічних реакцій на продукти, препарати, цвітіння рослин та інші чинники;
- •Супутнього риніту;
- •Серцево-судинних захворювань;
- •Злоякісних позалегеневих новоутворень;
- •Вживання окремих видів препаратів (бета-блокаторів, інгібіторів АПФ).
Постійний сухий кашель може бути викликаний наступними станами:
- •Синдром постназального затікання. В його основі лежить наявність секрету, який викликає кашльовий рефлекс при стіканні в гортанну частину глотки. Захворювання діагностується за результатами збору анамнезу (зокрема, відчуття наявності секрету на задній стінці глотки), обстеження та лабораторних тестів;
- •Бронхіальна астма. Для диференціальної діагностики захворювання проводяться бронхопровокаційні тести, що дозволяють виявити бронхіальну гіперактивність. Сухий кашель, що виникає за наявності бронхіальної астми, є єдиним симптомом патології та розглядається як аналог нападу задишки. Діагноз підтверджується у разі зниження частоти приступів кашлю під час протиастматичної терапії;
- •Гастроезофагальний рефлюкс. Третя за частотою причина постійного сухого кашлю. У 2/3 пацієнтів спостерігається відсутність інших гастроінтестінальних симптомів, але деякі хворі скаржаться на печію після їжі на тлі кашлю. Розвитку хронічного кашлю передує підвищена кислотність у нижньому відділі стравоходу. Найбільш ефективним способом діагностування хвороби є 24-годинна стравохідна pH метрія. Пацієнту важливо слідкувати за тривалістю та частотою епізодів кашлю, а також визначити його взаємозв’язок з іншими симптомами;
- •Хронічне обструктивне захворювання легень. Здебільшого пацієнтів турбує продуктивний кашель, який може чергуватись з малопродуктивним;
- •Прийом інгібіторів АПФ. Приступи кашлю можуть траплятись як через кілька годин, так і кілька днів після початку медикаментозної терапії. Кашель є непродуктивним та здебільшого проявляється подразненням або першінням в горлі. Сьогодні не існує медичних показників або тестів, які могли б спрогнозувати або виявити ризик розвитку синдрому кашлю. За замовчуванням цей діагноз розглядається в якості вірогідного у всіх пацієнтів, що звертаються до лікаря зі скаргами на хронічний кашель на тлі прийому інгібіторів АПФ.
Синдром хронічного кашлю також може бути спричинений бронхоектазами та раком легень. Для діагностики цих патологій лікар вивчає результати аналізів та анамнестичні дані, а для підтвердження чи виключення діагнозу проводиться мультиспіральна КТ.
Тактика терапії полягає в усуненні основного захворювання, що спричинило постійний кашель у дорослого. Тому першочергово проводиться діагностика, яка дозволяє встановити точний діагноз.
При запаленнях сухий кашель свідчить про надто густу мокроту, яка не здатна відходити самостійно. Для покращення якості життя призначаються відхаркувальні засоби, які розм’якшують мокротиння.
Лікар-пульмонолог також надає низку додаткових рекомендацій для усунення шкідливих чинників. Пацієнтові рекомендують часто провітрювати кімнату для підтримки оптимального рівня вологості або використовувати паровий зволожувач повітря.
Хочете пройти комплексне лікування сухого кашлю? Записуйтесь на прийом до лікаря медичного центру «Консиліум Медікал» в Києві на Подолі і Лук’янівці. Ціни на наші послуги ви можете дізнатись на сайті або в адміністратора.