Що робити при отруєнні кавуном і як його уникнути?
Чи можна отруїтися кавуном та яким чином?
Баштанна культура є досить поширеною причиною отруєння. Проблема може бути викликана різними чинниками.
Переїдання
Денна норма м'якоті кавуна становить 500 грамів. Стиглий плід містить клітковину. У разі переїдання вона розбухає в шлунку та розтягує його стінки, які у свою чергу здавлюють сусідні органи. В результаті порушуються біологічні процеси в організмі. Основні симптоми отруєння кавуном при перевищенні норми вживання:
- Нудота;
- Діарея;
- Розлад шлунку;
- Часті позиви до сечовипускання.
У людей з хворими нирками можуть з'явитися набряки, за гострого отруєння можлива відмова органу.
Всупереч загальній думці, шкода кавуна при вживанні м'якоті з насінням не доведена. Насіння ягоди близькі до кабачкового насіння за вмістом мінералів та вітамінів. Насіння краще розжовувати, але після потрапляння цілого зерна не варто хвилюватися, воно не завдасть проблем.
Посівний матеріал корисний лише за умови сумлінного вирощування. Насіння накопичують в собі основну концентрацію отруйних речовин. Тому у разі придбання кавуна у неперевіреного постачальника, їжте лише м'якоть.
Великий вміст нітратів
Ранні сорти баштанних культур містять багато нітратів — азотних добрив для підживлення та прискореного дозрівання рослин. Для людини ці речовини є отруйними. Потрапляння великої кількості нітратів до організму призводить до інтоксикації.
За харчового отруєння нітратами симптоми можуть бути наступними:
- Нудота та блювання;
- Біль у животі;
- Розлад шлунку;
- Підвищена температура;
- Загальна слабкість організму, ломота в тілі;
- Після кавуна пронос — теж поширений симптом.
Брудний кавун
Часто люди купують стиглі плоди на трасі або на вулиці, де товар лежить прямо на підлозі. Протягом дня ягода накопичує в собі солі важких металів, пил, бруд та багато інших шкідливих речовин.
Кавун купуйте в магазині або супермаркеті, а перед вживанням ретельно вимийте та витріть шкірку. Гастроентерологи також радять замочувати на 30 хвилин. М'якоть біля кірки краще не їсти, оскільки в цій області локалізується багато нітратів.
Кому не можна їсти кавун
Протипоказаннями кавуна є такі симптоми та захворювання:
- Цукровий діабет (потрібно скоротити дозування);
- Проблеми з нирками та шлунково-кишковим трактом;
- Важкі патології передміхурової та підшлункової залози;
- Проблеми з серцем;
- Схильність до затримки рідини в організмі;
- Реабілітаційний період після хірургічних операцій;
- Порушення відтоку сечі;
- Коліти та пронос.
Дітям до 2-х років категорично заборонений кавун, особливо якщо вони схильні до алергії. Малюкам від 2-х років — не більш ніж 80-100 г в день, 4-6 років — до 150 г.
Що робити при отруєнні кавуном
За появи симптомів отруєння викликайте швидку допомогу. До приїзду бригади швидкої зробіть клізму, промийте шлунок та пийте багато води для видалення токсинів. У перші дні лікування після отруєння кавуном організм буде дуже слабкий, тому потрібно дотримуватися постільного режиму та спостерігатися у лікаря.
Бережіть себе та вживайте лише якісні продукти. З повагою, лікар-гастроентеролог медичного центру «Консиліум Медікал», Лучко Світлана Василівна.