Що значить атипова пневмонія у дітей
У дітей такі ускладнення нерідко закінчуються летально. Але завдяки стрімкому розвитку медицини і вдосконалення антибіотикотерапії пневмонія, діагностована на ранніх етапах, успішно піддається лікуванню.
Більш проблематичною є атипова пневмонія у дітей, так як проти деяких її вірусних збудників до теперішнього часу не знайдено дієвих препаратів. Що ж це таке?
Атипова пневмонія — це інфекційно-запальний процес в легенях, який викликають нехарактерні, або атипові збудники (наприклад, хламідії, мікоплазми, легіонелли, віруси).
Атипова пневмонія стала відомою ще з 30-х років ХХ століття. На сьогоднішній день згідно зі статистичними даними на атипову пневмонію серед дитячого населення припадає близько 10-20% всіх випадків пневмонії, тому проблема є досить актуальною.
Далі в статті розповімо, якими ознаками характеризується атипова пневмонія у дітей, які перші ознаки недуги, а також як проходить діагностика і лікування захворювання.
Перші ознаки атипової пневмонії у дітей
Як вчасно розпізнати і запідозрити, що у дитини пневмонія атипова? Атипова пневмонія залежно від збудника може мати різний початок. Інкубаційний період може тривати від 3 до 11 днів, після чого розвиваються перші ознаки атипової пневмонії, продромальні явища, такі як сухість слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, першіння в горлі, головний біль, кашель, легке нездужання. Продромальний період триває близько 1-2 діб, після чого ознаки атипової пневмонії стають більш вираженими, в клінічній картині виявляються нові симптоми і прояви.
Атипова пневмонія: основні симптоми захворювання
Симптоми атипової пневмонії можуть відрізнятися залежно від збудника, а також залежно від стану імунної системи пацієнта. Основними збудниками атипової пневмонії є хламідії, мікоплазми та легіонелли. Нижче розглянемо яку вони можуть давати симптоматику у дітей.
Хламідійна атипова пневмонія, симптоми:
- Катаральні явища (закладеність носа, нежить, сльозотеча).
- Підвищення температури тіла.
- Виражені головні болі, запаморочення, нездужання, загальна слабкість, млявість.
- Біль, ломота в м'язах і суглобах.
- Задишка.
- Непродуктивний, або малопродуктивний кашель.
- Збільшення регіонарних лімфатичних вузлів.
- Біль в горлі.
- Носові кровотечі.
- Плямистий шкірний висип.
- Порушення функції кишечника, печінки, селезінки.
Микоплазменная атипова пневмонія, симптоми:
- Сухість слизових.
- Біль і почервоніння горла.
- Сльозотеча.
- Підвищення температури тіла.
- Головний біль, запаморочення.
- Загальна слабкість, млявість, нездужання.
- Ломота в м'язах і суглобах.
- Болі в животі, нудота, блювота.
- Шкірний висип.
- Непродуктивний, нападоподібний кашель, який може тривати до 3 тижнів і довше.
- Носові кровотечі, лімфаденіт, збільшення мигдаликів.
Ознаки атипової пневмонії, викликаної легіонеллами:
- Висока температура тіла (39-40 ° С).
- Ломота, біль в м'язах і суглобах.
- Нудота, блювота, болі в животі, діарея.
- Сухий, а потім малопродуктивний кашель з виділенням кров'янистої мокроти.
- Задишка.
- Болі в грудній клітці.
- У важких випадках — порушення мови, ходи, галюцинації.
Як проходить діагностика атипової пневмонії
При такому захворюванні, як атипова пневмонія, діагностика часто ускладнена, оскільки фізикальні дані не завжди відповідають рентгенологічним ознакам. Отже, при патології атипова пневмонія діагностика проводиться за допомогою таких методів:
- Аускультація легенів - аускультативні зміни виникають на 3-5 день захворювання і полягають в ослабленні дихання і одиничними вологими хрипами.
- Рентгенографія легенів в двох проекціях, яка дозволяє визначити неоднорідну інфільтрацію, різка зміна бронхіального і судинного малюнка з появою дифузних петлевидних і сітчастих елементів.
- Комп'ютерна томографія — деякі форми атипової пневмонії можливо виявити тільки за допомогою цього методу дослідження.
- Лабораторна діагностика — культуральні, імунологічні, бактеріологічні методи дослідження.
- Ще один діагностичний критерій атипової пневмонії — відсутність ефекту від лікування пеніцилінами або цефалоспоринами
Методи лікування атипової пневмонії у дітей
Атипові пневмонії важко піддаються лікуванню, тому що часто не вдається визначити збудника. Якщо у дитини діагностована атипова пневмонія лікування повинно проводиться негайно. Дуже важливий комплексний підхід — застосовуються симптоматичні, етіотропні медикаментозні засоби, а також фізіопроцедури.
При захворюванні атипова пневмонія лікування передбачає призначення таких препаратів:
- Антибіотики — підбираються залежно від того, яким збудником була викликана атипова пневмонія. Лікування макролідами і лінкозамідами може бути ефективно при мікоплазменній етіології, макролідами і тетрациклінами — при пневмоніях, викликаних хламідіями, а макролідами і фторхінолонами — при легіонеллах.
- Жарознижуючі і нестероїдні протизапальні засоби.
- Муколітики, бронхолітики.
- Інфузійна терапія.
У важких випадках може знадобитися госпіталізація в реанімаційне відділення для проведення ШВЛ. Але в більшості випадків при правильно підібраному лікуванні стан дитини поліпшується вже до кінця першого тижня.