Кіста в нирці — що робити
Одним з найбільш поширених доброякісних новоутворень в нефрології вважається кіста нирки. Згідно зі статистичними даними, вона діагностується приблизно у 25% пацієнтів, старше 45 років.
Кіста в нирці являє собою патологічну порожнину, обмежену стінкою (капсулою) і наповнену вмістом. Розрізняють кілька видів кіст, а саме:
- Солітарна кіста — зустрічається приблизно в 80% всіх випадків. Являє собою однокамерну порожнину з тонкою стінкою заповнену серозню рідиною
- Мультилокулярна кіста — багатокамерна кіста
- Полікістоз — в нирках утворюються множинні кісти різної форми
Також всі кісти нирки ділять на прості та складні. Більш поширені прості ниркові кісти. Вони відрізняються округлою, кулястою формою, гладкою, тонкою стінкою та заповнені зазвичай прозорою, або жовтуватою рідиною. Складні ниркові кісти характеризуються неправильною формою, шорсткими, нерівними стінками. Крім цього, всередині складних кіст часто можна виявити сторонні утворення, судини, кальцифікатів, тканинні перегородки та ін. Нерідко складні ниркові кісти набувають злоякісний характер.
Далі в статті розповімо більш детально, якими симптомами проявляє себе кіста нирки, з яких причин вона виникає, з якими захворюваннями необхідно проводити диференційну діагностику, в чому полягає пункція, а також як проводиться лікування ниркової кісти.
Кіста нирки: симптоми
Як проявляється кіста нирки? Симптоми в більшості випадків зовсім відсутні, або є незначними, тому кіста нирки виявляється випадково під час медичних обстежень з приводу діагностики інших захворювань.
Симптоми кісти нирки можуть проявлятися в тих випадках, коли кіста досягає значних розмірів, інфікується, або набуває злоякісний характер.
- Отже, симптоми кісти нирки можуть бути наступними:
- Тупий, ниючий біль в поперековій області, в місці проекції ураженої нирки. Якщо біль гостра, з'явилася раптово та посилюється після фізичного навантаження, то цей симптом може свідчити про розрив кісти нирки
- Підвищення температури тіла, озноб
- Прискорене, хворобливе сечовипускання малими порціями
- Наявність крові в сечі — цей симптом також може говорити про розрив кісти
- Набряклість передньої черевної стінки
- Підвищення артеріального тиску
- Головний біль
- Болі в області серця
- Загальна слабкість, підвищена стомлюваність
- При двосторонньому ураженні нирок можуть спостерігатися такі симптоми, як запах аміаку з рота, затримка рідини та як наслідок — набряки
Кіста в нирці: причини
При такому новоутворенні, як кіста нирки, причини виділити досить важко. Існує безліч теорій виникнення кісти та кожна з них по-своєму права. Отже, чому виникає кіста в нирці? Причини можуть бути наступними:
- Запальний процес (пієлонефрит, гломерулонефрит), в ході якого пошкоджуються канальці нефрона
- Склеротичний процес
- Травми нирки
- Розростання канальцевого епітелію
- Сечокам'яна хвороба, туберкульоз нирки, аденома простати, гіпертонічна хвороба — на тлі цих захворювань нерідко утворюється кіста нирки
- Причини можуть також критися в обтяженій спадковості
Крім цього, ризик виникнення ниркової кісти збільшується з віком — в зоні ризику знаходяться люди, старше 45 років.
Диференціальна діагностика кісти нирки
При такому захворюванні, як кіста нирки, діагностика повинна бути комплексною. Повинні враховуватися не тільки дані лабораторних, інструментальних та інших додаткових методів дослідження, але й відмінності кісти від інших, подібних захворювань. З цією метою проводитися диференціальна діагностика кісти нирки.
- Отже, диференціальна діагностика кісти нирки проводиться з наступними захворюваннями:
- Гідронефроз
- Полікістоз
- Злоякісні новоутворення, зокрема кістозні форми раку
- Доброякісні пухлини нирки
Діагностика кісти нирок важлива не тільки для отримання якомога точної інформації про новоутворення, але й для вибору методу лікування!
Пункція кісти нирки — ефективний метод діагностики в Києві
На сьогодні існує безліч сучасних методів діагностики кісти нирки. Як було сказано вище, ниркова кіста в більшості випадків не проявляє себе ніякими симптомами, тому спиратися лише на анамнестичні дані марно! Найбільш інформативні при діагностиці кіст дані інструментальних обстежень та менше — лабораторних.
Отже, в лабораторних даних можна визначити підвищення кількості лейкоцитів, РОЕ, в сечі можуть визначатися еритроцити, білок. Однак, дані зміни найчастіше присутні в разі інфікування, або розриву кісти.
Серед інструментальних досліджень особливе місце займає УЗД нирок, КТ, МРТ. Однак, не менш інформативним і застосовуваним методом діагностики є пункція кісти нирки. Київ пропонує цілий ряд клінік, які проводять дану процедуру. Одна з них, що заслужила захоплені відгуки пацієнтів, — клініка Консиліум Медікал.
Отже, що таке пункція кіст нирок? Це діагностична та лікувальна процедура, яка полягає в проколі кісти та евакуації з неї рідкого вмісту. Пункція кісти нирки в Києві проводиться під контролем УЗД і за допомогою спеціальної голки. Зазвичай попередньо проводиться місцева анестезія.
Отримане в ході пункції вміст досліджується цитологічно, культурально та біохімічно. Це дозволяє відрізнити кісту від інших подібних захворювань.
Як лікувати кісту нирки
На сьогодні існують різні методи, як лікувати кісту нирки — як консервативні, так і хірургічні. Знають, як лікувати кісту нирки, і народні цілителі. Однак, до процесу лікування новоутворення слід підходити вкрай серйозно. Воно може знадобитися при наявності симптомів, або при значних розмірах кісти — в інших випадках лікарі зазвичай рекомендують лише динамічне спостереження.
- Отже, при такому захворюванні, як кіста нирки, лікування може бути наступним:
- Черезшкірна пункційна аспірація. Як згадувалося вище, пункція може проводитися не тільки з метою діагностики, але й з метою лікування. Для цього після евакуації вмісту кісти, в неї вводяться спеціальні склерозуючі речовини, в результаті дії яких новоутворення зменшується в обсязі
- Хірургічне лікування при такому новоутворенні, як кіста нирки. Лікування такого характеру найбільш поширене та може знадобитися при неефективності пункції, при значних розмірах кісти, при розвитку ускладнень. Зазвичай видаляється тільки кіста, але в деяких випадках може знадобитися видалення всієї нирки разом з кістою. Операція може проводитися як лапароскопічним, так і відкритим методами.
Медикаментозне лікування при нирковій кісті невиправдано та може призначатися тільки як доповнення до основного методу лікування.