Рак наднирників: симптоми і лікування
В першу чергу через несвоєчасне звернення пацієнтів до лікаря і слабкої вираженості симптомів. Тому в даній статті спробуємо якомога точно розповісти про такий маловідомий онкологічний процес, як рак надниркових залоз, акцентуємо увагу на ранні ознаки, причини і симптоми захворювання, а також ознайомимося з методами діагностики і лікування захворювання та розглянемо роль біопсії.
Але перш розберемося, що таке наднирники. Невеликі ендокринні залози, які розташовуються над кожною з нирок і складаються з кори і мозкової речовини — так визначають наднирники. Рак вражає переважно коркову частина. Але в деяких випадках патологічному процесу може піддаватися і мозкова частина — наприклад, при феохромоцитомі, або нейробластомі.
Рак наднирників призводить до гормонального дисбалансу — це обумовлено не тільки пошкодженням структури надниркової залози, а й тим, що сама пухлина здатна продукувати гормони в патологічній кількості.
На жаль, рак надниркових залоз має злоякісний характер і дуже швидко метастазує. Тому дуже важливо діагностувати захворювання якомога раніше.
Рак наднирників: причини патології
Чому розвивається рак надниркових залоз? Причини даного захворювання до кінця не ясні.
Існують різні теорії, згідно з якими впливають на рак надниркових залоз причини наступного характеру:
- Генетична схильність
- Вік — частіше рак надниркових залоз діагностують
у пацієнтів, старше 50 років - Вживання канцерогенів з їжею і вплив
канцерогенів зовнішнього середовища - Шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю)
- Шкідливі умови праці
- Вплив сонячного випромінювання
Як проявляється рак надниркових залоз: ознаки
Як проявляється рак надниркових залоз? Ознаки раку надниркових залоз довгий час можуть бути слабо вираженими і не звертати на себе уваги пацієнта. В першу чергу ознаки залежать від гормону, який продукує пухлина, а також від розмірів пухлини.
Залежно від того, який саме це рак надниркових залоз, ознаки захворювання можна згрупувати в декілька клінічних варіантів. .
Найбільш специфічні наступні ознаки раку надниркових залоз:
- Синдром Іценко-Кушинга — запідозрити його можна за зовнішніми ознаками пацієнта. Для таких пацієнтів характерно нерівномірне відкладення жиру, особливо на тулубі, стегнах і задній частини шиї, появу на нижній частині живота і стегнах стрий, або так званих розтяжок, а також м'язова слабкість.
- Адреногенітальний синдром — в більшості випадків вроджений і яскраво виражений у дівчаток. Характеризується надмірним зростанням волосся, недорозвиненням, або відсутністю молочних залоз у дівчаток, чоловічими вторинними статевими ознаками, порушенням менструального циклу, недорозвиненням матки і придатків, безпліддям і ін. У чоловіків навпаки — спостерігається фемінізація (збільшення молочних залоз, збільшення в обсязі стегон і живота, зниження потенції).
- Неспецифічні симптоми раку надниркових залоз.
Симптоми раку надниркових залоз
Допоможуть говорити про рак надниркових залоз симптоми наступного характеру:
- Зайва вага
- Артеріальна гіпертензія
- Надмірний ріст волосся на обличчі, грудях, спині, і нерегулярні менструації у жінок
- Схильність до утворення гематом
- Витончення шкіри, м'язова слабкість
- Розвиток цукрового діабету
- Неспецифічні симптоми раку надниркових залоз включають анемію, порушення сечовипускання, порушення травлення, депресії, неврози
Діагностика раку надниркових залоз
Діагностика раку надниркових залоз, на жаль, в більшості випадків не на часі. Захворювання діагностується або випадково під час обстежень з приводу інших захворювань, або виявляється на пізніх стадіях.
Діагностика раку надниркових залоз включає фізикальний огляд, а також лабораторну (визначення рівня гормонів) і інструментальну діагностику.
Найбільш інформативна інструментальна діагностика наднирників, а саме:
- УЗД нирок і надниркових залоз
- КТ
- МРТ
- Біопсія
Біопсія — ефективний метод діагностики раку надниркової залози
На сьогоднішній день найбільш інформативний метод досліджувати наднирники — діагностика за допомогою біопсії. Це малоінвазивна процедура, в ході якої за допомогою тонкої порожнистої голки виконується забір невеликої кількості тканин надниркової залози для подальшого гістологічного дослідження.
Біопсія допомагає виявити атипові клітини, оцінити ступінь їх злоякісності, а також розробити схему, як лікувати наднирники. Діагностика проводиться під контролем УЗД або КТ.
Рак наднирників: лікування
При такому захворюванні, як рак надниркових залоз, лікування залежить від багатьох факторів — стадії захворювання, розмірів пухлини і наявності метастазів, локалізації пухлини, загального стану пацієнта. Як і при будь-якому онкологічному захворюванні (не виняток і рак надниркових залоз) лікування може бути консервативним і хірургічним.
Консервативне лікування передбачає медикаментозну терапію (гормональні препарати), хіміотерапію (застосування цитостатиків), променеву терапію (введення радіоізотопів).
Однак, основним при такому захворюванні, як рак надниркової залози, є — лікування хірургічне. Воно доцільно при відсутності метастазів і полягає у видаленні пухлини, або ж органу разом з пухлиною. Нерідко хірургічне лікування комбінують з консервативними методами лікування.