Показаннями до первинної хірургічної обробки ран є пошкодження шкіри, викликані такими факторами, як:
- • Укуси домашніх або вуличних тварин;
- • Глибокі подряпини, отримані в побутових умовах або при впливі кігтів тварин;
- • Отримання вогнепального або ножового поранення;
- • Травми, завдані побутовими предметами.
При отриманні пошкодження необхідно невідкладно звернутися до ортопеда-травматолога. У клініці «Консиліум Медікал» на Подолі та Лук'янівці працює цілодобовий травмпункт, де пацієнтам нададуть невідкладну допомогу та за необхідності проведуть діагностику для подальшої розробки тактики лікування.
Залежно від термінів проведення лікувального заходу, розрізняють наступні види ПХО ран:
- • Рання. Обробка виконується не пізніше ніж через 1 добу після отримання травми. Найчастіше супроводжується накладенням первинних швів, у разі глибоких ран показано встановлення дренажу на 1-2 дні. При ранній обробці ризик розвитку ускладнень є мінімальним;
- • Відстрочена. Лікувальний захід здійснюється через 1-2 діб після появи рани. Обробка передбачає введення антибактеріальних медикаментів. Якщо поріз відкритий та немає симптомів запалення, знадобиться накладення первинно-відстрочених швів;
- • Пізня. Пацієнт звернувся в медичний центр більш ніж через 2 доби після нещасного випадку. До цього часу до запалення приєднується інфекційне ураження. Щоб уникнути нагноєння рани, ортопед-травматолог проводить висічення та призначає антибіотики. Після закінчення медикаментозної терапії, накладаються ранні вторинні шви.
Етапи ПХО:
- 1. Первинне обстеження. Ортопед-травматолог оглядає рану для оцінки її глибини та ступеня тяжкості.
- 2. Очищення рани. Місце поранення обробляється нашатирем або мильним розчином для видалення сторонніх часток (наприклад, ниток одягу). На краю рани наносяться антисептичні засоби з подальшим сушінням.
- 3. Доступ до глибоких відділів. Пацієнту вводиться місцевий анестетик для подальшого розсічення рани. При отриманні доступу до глибоких ділянок, лікар очищає рану від згустків крові, забруднень та інших сторонніх елементів. Це необхідно для уникнення нагноєнь та запалень.
- 4. Резекція країв.Даний етап виконується лише при розірваній рані. Процедура передбачає видалення тканин для вирівнювання країв місця пошкодження. Виконання даного етапу сприяє прискореному загоєнню рани та зменшенню розмірів шраму.
- 5. Гемостаз. Лікар-травматолог наносить антисептик та зупиняє кровотечу протягом усієї обробки рани, щоб уникнути інфекційного ураження. При гемостазі дрібні судини припікаються, а великі – перев'язуються.
- 6. Накладення швів або дренування. Даний етап виконується лише після виключення інфекції. Якщо накладення швів протипоказано, лікар встановлює дренаж. Він являє собою трубочку, через яку виводиться гнійна рідина або закачується в рану антисептик. Надалі ушивання проводиться при першій можливості.
- 7. Контроль загоєння рани. Після обробки рани лікар контролює процес загоєння, призначає медикаментозну терапію та проводить перев'язки.
Якщо травма призвела до деформації великих кровоносних судин, нервової та кісткової тканини, ортопед-травматолог виконує додаткові заходи для відновлення їх цілісності. В цьому випадку знадобиться лікування в стаціонарних умовах.
Після проведення хірургічної обробки в нашій клініці, рана загоюється через 1-2 тижні. Ціна на ПХО в медичному центрі «Консиліум Медікал» залежить від характеру, ступеня тяжкості та площі рани. Остаточну вартість послуг Ви можете дізнатися після зовнішнього огляду.
Обробка рани дозволяє прискорити загоєння та уникнути інфекційного ураження. Процедура не має протипоказань, але в деяких випадках в ній немає потреби. Лікувальний захід не проводиться при відсутності пошкодження глибоких тканин, дрібних подряпин та порізів. Але в будь-якому випадку, при появі рани краще звернутися в травмпункт клініки «Консиліум Медікал» на Подолі та Лук'янівці, щоб виключити наявність інфекції та уникнути ускладнень.