Що таке спленектомія
Спленектомія — це оперативне втручання з видалення селезінки. В ході операції видаляється не частина, а повністю весь орган.
Як відомо, селезінка не відноситься до життєво важливих органів. Незважаючи на те, що вона виконує важливі функції, — наприклад, в ній утворюються лімфоцити і антитіла, руйнуються пошкоджені і старі еритроцити та інші формені елементи, накопичується до 1/3 всієї крові організму — людина без селезінки може жити. Однак, якість її життя в більшій, чи меншій мірі все ж погіршується. Тому спленектомія проводиться тільки в екстрених випадках і за суворими показаннями.
Далі в статті розповімо більш детально, які показання та протипоказання має спленектомія, як проводиться лапароскопічна спленектомія, які особливості післяопераційного періоду і будь ускладнень і наслідків можна очікувати.
Показання та протипоказання до проведення спленектомії
Показання до спленектомії можуть бути абсолютними і відносними. До абсолютних показань відносять розрив селезінки, або його загрозу.
Відносні показання до спленектомії включають такі:
- Спленомегалія (збільшення селезінки), що заподіює дискомфорт
- Рецидивуючий периспленіт, які супроводжуються гострим больовим синдромом
- Блукаюча селезінка з ризиком перекручення ніжки
- Тромбоцитопенія, зумовлена гиперспленизмом
- Тромбоцитопенічна пурпура
- Гемобластози і ряд інших захворювань крові
- Кіста, абсцес селезінки
- Інфаркт, туберкульоз селезінки
- Виражений гемолітичний криз
Існують також протипоказання до спленектомії — ряд станів, при яких не рекомендується проводити оперативне втручання.
- ДВС-синдром
- Значний лейкоцитоз
- Гепатомегалія (збільшення печінки)
- Поліорганна недостатність
- Владний криз
Лапароскопічна спленектомія: хід операції
Спленектомія може проводитися двома методами — це може бути лапаротомічна (відкрита) і лапароскопічна спленектомія. Техніка операції в першу чергу відрізняється тим, що при лапаротомічній спленектомії доступ до селезінки здійснюється через значний розріз в лівому підребер'ї, що вже само по собі травматично для пацієнта.
Лапароскопічна спленектомія передбачає формування всього кілька невеликих проколів в черевній стінці, за допомогою яких виконується доступ до органу. Це значно знижує ризик ускладнень в ході операції і після неї.
Лапароскопія проводиться за допомогою спеціального ендоскопічного інструменту — лапароскопа. Він забезпечений відеокамерою і джерелом світла, що дозволяє спостерігати за ходом операції з монітора, при необхідності збільшуючи зображення.
Малоінвазивні, висока точність і невеликий ризик розвитку ускладнень — причини, через які лапароскопічна спленектомія має перевагу перед лапаротомічним методом.
Що при лапаротомічному, що при лапароскопічному видаленні селезінки (спленектомії) хід операції практично один і той же. Відмінності полягають лише в техніці проведення.
Отже, як проводиться лапароскопічна спленектомія? Хід операції включає наступні етапи:
- Наркоз
- Антисептична обробка операційного поля
- Формування 5 невеликих (5-10 мм) отворів — по одному в околопупочной області, в правій і лівій мезогастральній областях, нижче мочевидного відростка і в лівому підребер'ї
- Перев'язка селезінкових артерії та вени
- Перетин судин і парієтальних спайок
- Видалення селезінки
- Зашивання отворів
Можливі ускладнення спленектомії
Після операції лапароскопічна спленектомія наслідки в більшості випадків незначні і проявляються підвищенням температури тіла, больовим синдромом, незначними набряками, або гематомами.
Однак, в ряді випадків після операції спленектомія наслідки можуть бути більш серйозними. В основному, ускладнення спленектомії пов'язані з порушенням роботи імунітету, так як селезінка є важливим органом імунної системи і відповідає за вироблення лімфоцитів і антитіл. Особливо високий ризик розвитку ускладнень в перші 3 роки після операції.
Після операції спленектомія ускладнення можуть бути наступними:
- Розвиток інфекційних ускладнень
- Сепсис
- Панкреатит
- Свищ підшлункової залози, поддіафрагмальний абсцес
- Порушення коагуляції, що може проявлятися кровотечами, тромбоемболії
При ретельному дотриманні рекомендацій в післяопераційному періоді ризик розвитку ускладнень і небажаних наслідків значно знижується.
Як проходить післяопераційний період після спленектомії
Післяопераційний період після спленектомії можна розділити на ранній і пізній. Ранній післяопераційний період триває до 4-6 тижнів, до моменту повного загоєння.
Пізній післяопераційний період триває довше, до моменту відновлення імунної системи. Після видалення селезінки її функцію беруть на себе інші органи — в першу чергу лімфатичні вузли і інші органи імунної системи. Для такого перерозподілу функцій може знадобитися до 3 років.
Післяопераційний період після спленектомії передбачає дотримання деяких рекомендацій, а саме:
- Профілактика приєднання бактеріальної інфекції — антибіотики, вітамінно-мінеральні препарати, протизапальні
- Пацієнт повинен уникати контактів з хворими людьми, а також обмежувати перебування в людних місцях
- Пацієнту після спленектомії рекомендовано проведення додаткових вакцинацій
- Слід уникати відвідування країн, де існує ризик зараження гепатитом, малярією
- У перші місяці після операції рекомендується дотримуватися дієти, уникати активної діяльності і водіння автомобілем
При дотриманні всіх необхідних рекомендацій і правильному догляді ризик розвитку ускладнень в післяопераційному періоді мінімальний!