За локалізацією травми розрізняють наступні види переломів ключиці:
- • Діафізарний (середня третина кістки) – на нього припадає близько 80% всіх переломів ключиці;
- • Зовнішній (перелом акроміального кінця ключиці) з можливим залученням до патологічного процесу зв'язок та лопатки;
- • Внутрішній (область грудинно-ключичного суглоба).
Переломи бувають закриті (без пошкодження шкіри) та відкриті (з порушенням цілісності шкірного покриву). Травми також діляться на косі та з перпендикулярною лінією, осколкові та багатоосколкові. В результаті високоенергетичної травми відбувається перелом ключиці зі зміщенням, який небезпечний ризиком ушкодження нервів, кровоносних судин та шкірного покриву.
Основним механізмом травми є прямий удар по ключиці, падіння на верхню кінцівку, заняття спортом або дорожньо-транспортна пригода. До групи ризику входять особи похилого віку та люди з остеопорозом. Вони страждають від нестачі кальцію, тому для деформації кістки їм знадобиться менше зусиль, ніж здоровій людині.
До основних симптомів перелому ключиці відносяться:
- • Гострий біль між плечем та шиєю, який посилюється при спробі здійснити рух рукою;
- • Обмежений обсяг рухів, неможливість підняти верхню кінцівку;
- • Спроби підняти руку супроводжуються хрускотом;
- • Візуальне зміщення ключиці та плеча;
- • Випнута лопатка;
- • Патологічна рухливість в травмованій зоні;
- • Крововилив в прилеглі тканини.
При відкритому переломі ключиці симптомом може бути кровотеча внаслідок пошкодження шкіри. Деякі пацієнти також скаржаться на ускладнене дихання, викликане пошкодженням плеври.
Для встановлення діагнозу досить збору анамнезу, візуального огляду та пальпації. В екстрених випадках ортопед-травматолог надає невідкладну допомогу при переломі ключиці шляхом іммобілізації, необхідної для забезпечення правильного зрощення тканин та купірування больового синдрому. Для локалізації травми та оцінки ступеня пошкодження, призначається рентгенографія в передній та задній проєкції. При показаннях до хірургічного лікування та підозрі на деформацію сусідніх тканин, проводиться КТ або МРТ.
В результаті комплексного огляду лікар-травматолог визначає відповідну тактику лікування. Ціна на послуги залежить від обраного методу та характеру травми. Остаточну вартість повідомляють адміністратори клініки «Консиліум Медікал» на Подолі та Лук'янівці.
При переломі ключиці лікування може бути консервативним та хірургічним. Метод терапії залежить від характеру, ступеня тяжкості та поширення лінії перелому.
У цьому випадку здійснюється внутрішня репозиція з наступною іммобілізацією надпліччя ортезом або гіпсовою пов'язкою. Фіксатор знімається через 4-5 тижнів, залежно від ступеня тяжкості травми. Консервативне лікування показано при закритому переломі ключиці без зміщення або мінімальному зсуві. Для прискореного відновлення пацієнт також виконує домашню програму вправ, розроблену ортопедом-травматологом.
При переломі ключиці зі зміщенням операція є єдиним способом досягти правильного зрощення кісток та відновлення повної функціональності. Ортопед-травматолог нашої клініки застосовує ефективний та перевірений метод – остеосинтез. Операція передбачає повернення уламків в анатомічно правильне положення з подальшою фіксацією за допомогою металоконструкцій: штифтів, гвинтів або титанових пластин. Остеосинтез ключиці дозволяє приступати до розробки рухів наступного після операції та не вимагає іммобілізації.
Індивідуальна програма відновлення може охоплювати:
- • Заняття з інструктором ЛФК;
- • Лікувальні масажі;
- • Фізіотерапевтичні процедури;
- • Гімнастику;
- • Розробку рухів в домашніх умовах.
Відновлення після перелому ключиці триває до 10 тижнів, залежно від ступеня тяжкості ушкодження та локалізації травми. Консолідація травми настає після контрольної рентгенографії.
Важливо розпочати реабілітацію якомога швидше та чітко дотримуватися всіх інструкцій ортопеда-травматолога. За відсутності ранньої розробки після перелому ключиці наслідки можуть бути самими несприятливими, аж до незрощення кісток, гнійно-запальних процесів та оніміння нижньої кінцівки.