Гостра кишкова непрохідність у хірургії умовно розділяється на два типи: механічну і динамічну.
Механічна гостра непрохідність кишечника виникає при здавленні або закупорці кишечника пухлиною, спаєчним процесом в черевній порожнині.
Часткове зменшення просвіту до певного моменту може протікати непомітно, активно проявляючись лише на пізніх стадіях несприятливого процесу.
При повному припиненні руху кишкової маси симптоми гострої кишкової непрохідності розвиваються бурхливо і раптово. Може з'являтися різкий біль, здуття живота. Трохи пізніше на перший план виступає інтоксикація організму, виникає слабкість, лихоманка і нудота. Пацієнт страждає від зневоднення, так як з кишечника перестає всмоктуватися рідина.
Динамічна гостра кишкова непрохідність часто виникає при перитоніті і нервових розладах, коли органи травлення втрачають свою рухову функцію і не проштовхують свій вміст по травному тракту.
Симптоми такої гострої кишкової непрохідності «нашаровуються» на прояви основного захворювання, ускладнюючи діагностику.
Діагностика та лікування гострої кишкової непрохідності повинні проводитися в сучасних і оснащених центрах досвідченими і рішучими лікарями, так як швидкість розвитку ускладнень стану не дозволяє чекати ні хвилини.