Гострий перитоніт викликається попаданням бактерій або сторонніх рідин (наприклад, жовчі) на поверхню очеревини. Це може відбуватися при ускладненому апендициті, проривній виразці, пухлинах, панкреатиті та інших захворюваннях.
Кишковий вміст, котрий вилився з порожнини шлунка або кишки, ферменти підшлункової залози або жовч дратують внутрішній покрив черевної стінки і служать середовищем розмноження мікробів.
Запалення очеревини в таких випадках може бути обмеженим, локальним, або поширеним, загальним.
Локальний перитоніт, ознаки якого мало відрізняються від симптомів захворювання, яке його викликало, має відносно сприятливий перебіг.
Гострий перитоніт, лікування якого вимагає найбільш інтенсивних медикаментів і втручань, є важким станом.
Типовою ознакою перитоніту є різке посилення і поширення болю в животі при вже існуючому запальному захворюванні.
Стрімко наростає підвищення температури тіла, озноб, загальна слабкість. Живіт може бути як кам'яно-твердим, так і навпаки, млявим і атонічним.
Діагностика перитоніту в клініці Консиліум Медікал складається з лікарського огляду, обмацування живота, аналізів крові і сечі. Часто застосовується лапароцентез — процедура забору запальних виділень через невеликий отвір в стінці живота.
Цінну інформацію дає ендоскопічне обстеження черевної порожнини. Під час цієї процедури під відеоконтролем можливо не тільки визначити джерело інфекції але і провести лікувальні заходи.