Закрити
  Госпіталізація
  цілодобово

  Графік роботи:
  пн.-пт.: 8:00-20:00 сб.: 09:00-18:00 нд.: вихідний
Замовлення зворотного дзвінка
Заявка на прийом
Київ, Глибочицька 17 (Лук'янівська), Київ, Ревуцького 6 (Позняки)
RU UA

Лікування невропатії лицьового нерва

Невропатією лицьового нерва називається стан, при якому у зв'язку з порушенням роботи лицьового нерва виникає параліч мімічних м'язів. Зазвичай цей стан розвивається гостро, тому часто говорять про гостру невропатію лицьового нерва. Як правило, патологія зачіпає одну половину обличчя./p>

Лікування невропатії лицьового нерва

Причини виникнення невропатії лицьового нерва

При виникненні невропатії лицьового нерва причинами часто називають провокативні фактори, які можуть виконувати роль пускового механізму:


 • Переохолодження;
 • Інфекції;
 • Травми.

Отит, паротит, герпес, поліомієліт та багато інших захворювань можуть бути ускладненням та викликати невропатію лицьового нерва.


Досить часто (приблизно в 70% випадків) при виникненні невропатії лицьового нерва причини залишаються нез'ясованими. У цьому випадку говорять про ідіопатичну форму захворювання, у якій є інша назва «параліч Белла».


Приблизно в 15% діагностують отогенну невропатію. У цьому випадку захворювання провокують хвороби вуха або хірургічні втручання в ділянці вуха.


Рідше спостерігаються інфекційні неврити або невропатії, що виникли при травмах.


Симптоми невропатії лицьового нерва

При невропатії лицьового нерва симптоми мають характерні особливості. Головна ознака цієї патології — параліч однієї сторони обличчя. Кут рота на цій стороні опущений та не піднімається при спробі посміхнутися або вискалитися, носо-губна складка розгладжена.


Однак, якщо форма не гостра, параліч може наступати не відразу при невропатії лицьового нерва. Ознакою, яку можна вважати найпершою, є біль та оніміння обличчя в області вуха. Цей симптом може виникати одночасно з паралічем або за 1-2 дні до нього.


Розрізняють декілька ступенів невропатії лицьового нерва, симптоми при яких трохи відрізняються..


 • Легкий ступінь. У стані спокою обличчя виглядає нормально. При напрузі видно, що кут рота неприродно опущений. Але можна підняти брову, закрити око на ураженій стороні обличчя;
 • Середній ступінь. Обличчя виглядає асиметричним. Брова та щока рухаються важко. До кінця закрити око неможливо;
 • Важка ступінь . Око зовсім не закривається. Шкіра на лобі залишається нерухомою навіть при сильній напрузі.

Також можуть відчуватися сухість у роті, втрата язиком смаку з паралізованого боку, може виникати надмірний витік слини, сльозотеча або сухість очей.


Діагностика невропатії лицьового нерва

При невропатії лицьового нерва діагностика передбачає обстеження першочергово у невролога. Також зазвичай потрібна консультація ЛОР-лікаря. Він перевіряє, чи немає патологій вуха, горла, носа, які могли б викликати схожі симптоми та спровокувати параліч лицьового нерва.


Діагноз встановлюється на основі характерної симптоматики, плюс призначаються інструментальні дослідження.


Електронейроміографія — метод діагностики, який дозволяє визначити ураження нерва. Також може призначатися МРТ головного мозку, щоб з'ясувати, чи немає патологій, які провокують даний стан.


Лікування невропатії лицьового нерва

Лікування невропатії лицьового нерва необхідно починати відразу за появи характерних ознак. Інакше параліч може залишитися назавжди.


Першочергово лікування невропатії лицьового нерва передбачає медикаментозну терапію. Зазвичай призначаються протизапальні препарати, вітаміни, анальгетики.


При невропатії лицьового нерва лікування також обов'язково проводиться фізіотерапія. Це може бути УВЧ, аплікації з парафіну, застосування ультразвуку.


У деяких випадках лікування невропатії лицьового нерва вимагає оперативного втручання. Зазвичай хірургічні методи застосовують, якщо консервативна терапія не дає результатів протягом 3-5 місяців.


Може проводитися реінервація іншим нервом, наприклад, під'язиковим, або аутопластика лицьового нерва. Також при невропатії лицьового нерва лікування може проводитись шляхом пересадки м'язів. Можлива пластична корекція, яка дозволяє зменшити асиметрію обличчя.


У клініці CONSILIUM MEDICAL працюють досвідчені та кваліфіковані неврологи. Тут вам зможуть встановити точний діагноз, з'ясувати причини появи захворювання, виявити всі супутні патології та підібрати найбільш дієве лікування.

Записатися
на прийом
Фахівці
нашої клініки
Всі лікарі
Залишити відгук