Позаматкова вагітність, лікування якої часто починається несвоєчасно через пізнє звернення по медичну допомогу, виникає у 1-1.5% вагітних жінок.
Симптоми при позаматкової вагітності певною мірою залежатимуть від локалізації процесу.
Плодове яйце замість порожнини матки може прикріпитися до стінки маткових труб, піхви або вийти в черевну порожнину. Поступовий розвиток плідного яйця і збільшення його в розмірах в органі, який не здатний витримати таке навантаження, може призвести до розриву тканин і внутрішньої кровотечі.
Найчастіше причиною затримки яйцеклітини в маткових трубах і, відповідно, дозрівання там ембріона, є хронічне запалення органів репродуктивної системи або наслідки гострих процесів в них.
Симптоми позаматкової вагітності на ранніх термінах анітрохи не відрізняються від нормального перебігу дозрівання плоду: виникає затримка менструації, результати тестів на вміст хоріонічного гонадотропіну в сечі виявляються позитивними.
Пізніше, десь з 3-4 тижні, у міру збільшення в розмірах неправильно прикріпити ембріона симптоми позаматкової вагітності можуть включати гострі або ниючі болі внизу живота, слабкість і ущільнення черевної стінки. На жаль, поява сильних болів при описаній хворобі вказує на занедбаність і високу тяжкість процесу.
Позаматкова вагітність, діагностика якої проводиться на пізніх термінах, підтверджується шляхом ультразвукового або лапароскопічного дослідження