Причинами нейропатичного болю можуть бути пошкодження, як центральної нервової системи, так і порушення в роботі периферичної.
Периферичні нерви можуть пошкоджуватися при низці захворювань, таких як:
- • Діабет;
- • Деякі інфекційні хвороби (наприклад, герпес, ВІЛ).
Болі в периферичних нервах можуть виникати під впливом токсинів та навіть від нестачі певних поживних речовин. Крім того, периферичний нейропатичний біль може розвиватися в онкохворих у випадках, коли пухлина тисне на нерв або ж в якості побічних реакцій при застосуванні хіміотерапії, променевої терапії, оперативного втручання.
Причинами нейропатичного болю, що виник внаслідок порушення роботи центральної нервової системи, можуть бути:
- • Інсульти;
- • Розсіяний склероз;
- • Порушення спинного мозку.
Характерними для нейропатичного болю симптомами є:
- • Пекучі та приступоподібні болі або ж тривалі тупі болі;
- • Свербіж, відчуття мурашок або голок, відчуття оніміння;
- • Занадто сильна больова чутливість на слабкі подразники;
- • Аллодинія (больова реакція на подразники, які зазвичай не викликають біль, наприклад, на легкий дотик або на рух повітря).
Подібні больові відчуття часто «мучать» пацієнта довгий час, перш ніж він вирішує піти до лікаря. Бажаючи усунути біль, він вживає знеболювальні препарати, які не надають необхідної дії.
Якщо у вас з'явився больовий синдром, і ви підозрюєте, що це нейропатичний біль, симптоми характерні для подібного стану присутні, то необхідно звертатися за допомогою до лікаря та проходити обстеження, яке дозволить виявити точну причину больових відчуттів.
Зазвичай діагноз «нейропатичний біль» ставлять при характерних симптомах та на підставі опису пацієнтом відчуттів. Однак діагностика нейропатичного болю може ускладнюватися тим, що пацієнт може страждати також депресивними, тривожними розладами. Така людина часто перебільшує симптоми інших супутніх хвороб, що може заплутувати та заважати точно встановити діагноз.
Міжнародними експертами були розроблені критерії діагностики нейропатичного болю. Вони радять звертати увагу на:
- • Характер болю;
- • Місце локалізації болю;
- • Наявність позитивних та негативних сенсорних симптомів;
- • Підтвердження шляхом інструментальних досліджень.
В якості інструментальних методів при діагнозі «нейропатичний біль» діагностика зазвичай передбачає КТ або МРТ. За їх допомогою можна виявити деформації або здавлювання, які призводять до болю. Але інструментальні методи не завжди відіграють вирішальну роль в діагностиці невропатичного болю, оскільки на знімках можуть виявитися якісь порушення, які будуть помилково прийняті за основне джерело проблем, що завадить точній діагностиці.
Фахівці клініки CONSILIUM MEDICAL мають досвід діагностики та лікування подібних станів. Вони зможуть розібратися в ситуації, зіставити показання пацієнта з результатами обстеження, встановити остаточний діагноз та підібрати адекватне лікування нейропатичних болів.
При нейропатичному болю лікування першочергово направлено на першопричину його появи, якщо така виявлена. Найбільшу ефективність в лікуванні нейропатичних болів дає медикаментозне лікування. Може призначатися місцево лідокаїн. Також застосовуються антидепресанти, інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну й інші препарати, рекомендовані для лікування нейропатичного болю.
Також необхідна допомога психолога та психотерапія. При наявності тривожних та депресивних станів, вони також повинні лікуватися.
Лікування нейропатичних болів – досить складний та тривалий процес, однак боротися з болем потрібно й можна досягти значних поліпшень в стані.
Вибирайте досвідчених лікарів клініки CONSILIUM MEDICAL, довіряйте своє здоров'я найкращим професіоналам.