Стенозом хребта в медицині називається будь-яке зменшення розмірів каналу хребта.
Кожен хребець має циліндричне тіло та дві дужки, які немов «обіймають» спинний мозок, формуючи для нього захисний каркас. Безперервність та міцність з'єднання хребців забезпечують цілісність каналу, утвореного дужками, по всьому спинному мозку.
Максимальний діаметр каналу хребта становить в середньому 2-4 см, він більший в поперековому та менший в грудному відділі. В такому невеликому просторі щільно поміщаються: спинний мозок, поздовжні зв'язки, артерії та вени.
Звуження або стеноз спинномозкового каналу навіть на кілька міліметрів може призводити до здавлювання судин та нервів, втрати чутливої та рухової функції.
Основними причинами стенозу шийного відділу хребта є травми та артроз міжхребцевих суглобів, кісткові розростання яких часто поширюються вглиб каналу.
В такому випадку часто страждає мозковий кровообіг, тому при стенозах шийного відділу хребта, лікування багато в чому спрямовано саме на збереження функцій головного та спинного мозку.
Стеноз грудного відділу хребта часто викликано компресійними переломами тіл хребців. Зруйнований при травмі хребець втрачає стабільність, його уламки можуть дратувати спинний мозок та нервові корінці.
При стенозі поперекового відділу хребта, лікування часто націлене на усунення зміщення хребців — спондилолістеза. Кожен хребець, що лежить нижче, відчуває дедалі більше навантаження ваги тіла, тому найбільш нижнім поперековим хребцям властиво «зісковзувати» зі свого місця при найменшому ослабленні їх фіксації. Стеноз спинномозкового каналу на цьому рівні може бути викликано як травмою, так і дегенеративним процесом (артрозом, остеохондрозом).
Головними симптомами стенозу каналу хребта є болі та оніміння в різних ділянках тіла.
На відміну від болю при міжхребцевій грижі та артрозі міжхребцевих суглобів, при стенозі спинномозкового каналу біль від фізичних навантажень часто стихає в сидячому положенні. При цьому сидяча людина може безболісно виконувати будь-яку роботу, а при зміні положення на вертикальне — відчуває сильний біль.
Характерним є також оніміння шкіри, яке наростає по мірі розвитку захворювання.
При стенозі хребетного каналу шийного відділу хребта, болі та оніміння з'являються в голові, шиї та руках. Крім того, може обмежуватися рухливість та кровообіг голови.
При звуженні поперекового відділу та стенозі грудного відділу хребта, симптомами є "стріляючі" та ниючі болі в попереку та ногах, оніміння ніг та паху, порушення функції сечового міхура та прямої кишки.
При стенозі спинномозкового каналу, лікування спрямоване на звільнення спинного мозку та розширення простору для нормальної циркуляції крові та проходження імпульсів.
Основною методикою розширення каналу хребта є декомпресивно-стабілізувальна хірургія.
Декомпресія означає усунення здавлювання нервових структур кістками та переродженими суглобами і зв'язками.
При цьому хірург розсікає дужку хребця та дбайливо проводить розширення каналу, видаляючи кісткові та хрящові нарости. Раніше лікування на цьому закінчувалося.
Проте, для поліпшення стану пацієнта декомпресії недостатньо, оскільки після ізольованого декомпресійного втручання спостерігається нестабільність хребця, його зміщення.
Сьогодні операцію завершують стабілізацією сегмента хребта спеціальними металевими конструкціями, що зберігають нормальну рухливість та вигини хребта.
Подібні хірургічні втручання вимагають високої кваліфікації нейрохірурга, при стенозі шийного відділу хребта операція проходить в безпосередній близькості з життєво важливими судинами та нервами. Лікування нижчих відділів також вимагає дбайливого та грамотного підходу.
У клініці «Консиліум Медикал» є все необхідне для сучасного, ефективного та безпечного лікування стенозу каналу хребта. Досвідчений нейрохірург, злагоджена операційна бригада, комфортний стаціонар та високооснащені операційні гарантують найкращі результати навіть при тяжких формах хвороби.